Cooperation Protocol between
METU Department of Aerospace Engineering and AEROS Aerospace & Engineering
New Cooperation Protocol between METU Department of Aerospace Engineering and AEROS Aerospace & Engineering Industry and Trade Inc., 31 May 2023

A Cooperation Protocol was signed between METU Department of Aerospace Engineering and AEROS Aerospace & Engineering Industry and Trade Inc.. On the occasion of the signing of the agreement, a small ceremony was held on 31 May 2023 at the Department of Aerospace Engineering in METU, attended by Head of METU Aerospace Engineering Department Prof. Dr. Serkan ÖZGEN, AEROS CEO Serdar ÇORA and Vice Chair of METU Aerospace Engineering Department Assoc. Prof. Dr. Nilay SEZER UZOL.

The purpose of this protocol has been determined as the cooperation between the Department of Aerospace Engineering of Middle East Technical University and AEROS regarding education/training, research/development and project-oriented activities at national and international level in the fields of aviation, space and defense. Subjects such as the design, production and system integration of all manned and unmanned air and space platforms, internship and job opportunities, organization of technical seminars, joint scientific studies and mutual technical support constitute the scope of the protocol.

AEROS Aerospace & Engineering Inc.


ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü ile AEROS Havacılık Mühendislik Sanayi ve Ticaret A.Ş. firması arasında yeni Kurumsal İşbirliği Protokolü, 31 Mayıs 2023

ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü ile AEROS Havacılık Mühendislik Sanayi ve Ticaret A.Ş. firması arasında Kurumsal İşbirliği Protokolü imzalandı. Anlaşmanın imzalanması münasebetiyle 31 Mayıs 2023 tarihinde ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü'nde ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Serkan ÖZGEN, AEROS CEO'su Serdar ÇORA ve ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı Assoc. Prof. Dr. Nilay SEZER UZOL'un katılımıyla küçük bir tören düzenlenmiştir.

Bu protokolün amacı, havacılık, uzay ve savunma alanlarında ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim/öğretim, araştırma/geliştirme ve proje odaklı faaliyetler ile ilgili olarak Orta Doğu Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü ve AEROS arasındaki işbirliği olarak belirlenmiştir. İnsanlı ve insansız her türlü hava ve uzay platformunun tasarımı, üretimi ve sistem entegrasyonu gibi konular, staj ve iş imkanları, teknik seminerler düzenlenmesi, ortak bilimsel çalışmalar yapılması ve karşılıklı teknik destek verilmesi protokolülün kapsamını oluşturmaktadır.

AEROS Havacılık Mühendislik A.Ş.